Zemin Kaplama Ürünlerinde Laminatın Yaygınlaşması

İLK DENEMELER

Laminat parke zemin kaplama ürünü olarak bilinen ürün 1980 yılının  başında İsveçliler tarafınfan üretildi. 2 veya 3 kat kağıdın özel yapıştırıcılar kullanılarak birbirlerine preslenmesi sonucu çizilme ve kırılmaya karşı yüksek dayanıklılığa sahip laminat parke denen ürün ortaya çıktı.

      Laminat parkede en üst katmandaki göze hitap eden kısımdaki kağıt dizaynda belirleyicidir. Bitmiş laminat daha sonra bir tabakanın üzerine yapıştırılır belirli büyüklüklerde parçalara bölünür.

Laminat, başta tezgahlarda, duvar kaplamalarında kullanılırdı, zeminde kullanımı daha çok popüler değildi. Bu ürünü yer kaplamasında kullanmak bir fırsattı, ama zemine laminat döşemek farklı teknik sorunları  aşmayı şart kılıyordu. Çözülmesi gereken önemli  problem, çizilme  sorunudur. Zeminde kullanılan laminat, üzerinde hareket edileceğinden bir tezgah veya mobilyalardan daha fazla çizilme riski taşıyacaktı.

Tezgahların üzerinde kullanılan üründen çok daha sağlam bir ürün üretildi ve kullanılmaya başlandı. Daha sonra geliştirmeler devam etti ve zeminde kullanılan laminat ürünün sağlamlığı 20 kata çıkarıldı. Bu yeniliğe ek olarak bazı gelişmeler oldu. Yeniliklerin en başında paketleme gelir. O sıralar parkeler sadece luzun levhalar halinde satılıyordu ve sadece işi bilenler tarafından diziliyordu. Laminat parke kaplama ürünleri ise bundan baya farklıydı. Laminat tabakalar paketlendiğinde, masif levhalardan daha hafif oluyorlardı.
Hafif olan bu malzemeler araba ile gidecekleri yere götürülüüyor, asansör ile de kolayca yukarı katlara iletiliyordu. Bu yenilikler ve basit kurulum olanakları sayesinde İsveç’te büyük bir “do it yourself” pazarı ortaya çıktı. Bugün İsveç’teki laminat zemin kaplama ürünü alan insanların %90 ı döşeme işlemini kendileri yapmaktadır.

laminat parke

Laminat Parke


Zemin Kaplama da Laminatın 
Tercih Edilmesinin Sebeplerinden Bazıları


     Yapıştırma sistemi, lamba zıvana metodu kullanılarak yapıldığında zemin tek bir bütünlük kazanır. Bu biçimde birleştirilmiş zemin, eve taşınan yağmur ve kara, kaza sonucu olan dökülmelere karşı dayanıklı olur. Zemin kaplama malzemesinin bu güçlü bütünlüğü, kitaplık veya buzdolabı gibi ağır eşyaların direk olarak zemine konmasına olanak sağlar.

Yapıştırma işlemi iyi yapıldığı zaman açılma gibi problemler yaşanmaz. Kimi zaman laminat döşeneceğinde eski zemin yerinden sökülmez ve laminat direk olarak eski zeminin üzerine kaplanır. Bu durum hem döşeme zamanını kısaltır hem de döşeme işleminin ucuza mal olmasını getirir. Yapıştırma işlemi olmak sızın da döşenebildiği için profesyoneller laminatı tercih ederler, alt zemine yapıştırılmış olmadığı için zemin yerinden sökmek gerektiğinde büyük kolaylık olur. Laminat parkenin döşenme süresi azdır. Ayrıca laminat parkede içerik olarak mekanın hava kalitesini etkileyen kimyasal maddeler azdır. Bir zemin kaplama malzemesinde olması gereken önemli özelliklerden biri estetik görünüştür.

Laminat zeminlerde desen olarak genellikle ahşap parçalarının doğal deseni taklit edilir, çünkü tüketicilerin talepleri genelde bu tarz ürünleredir. Laminat zemin kaplama malzemelerin kullanımı zaman içinde artarken mermer ve taş desenleri de kullanılmaya başlandı. Laminat zemin kaplama malzemesinin ilginç yönü, yapılabilecek dizayn çeşitlerinin sadece üreticinin hayal gücü ile sınırlı olmasıdır.


Laminat parkenin Avrupa da Yaygınlaşması


      Kalıcılık, dizayn esnekliği ve döşenme kolaylığı laminat parkenin Avrupa’da popüler olmasının altında yatan üç etkendir. İskandinavya’daki başarılı çıkışın ardından laminat parke, Almanya, Benelüks ülkeleri ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerine de yayıldı. Daha sonra tüm Avrupa’da kullanılmaya başlanan laminate parkenin kullanımı günümüzde hala yaygınlaşmaktadır. CEN (Avrupa Standart Komitesi), Avrupa’daki ürün standartlarını yaratan kurumdur ve bu standartlar kanunlarla desteklenmektedir. NALFA ve EPLF (Avrupa Laminate Parke İmalatçıları) gibi kurumlarda laminat parke üreticilerine destek vererek pazarın genişlemesine katkıda bulunuyorlar


Amerika da Yagınlaşması


     90’lı yılların başında laminat zemin kaplama malzemeleri, Atlantik’i geçerek Kuzey Amerika’da pazara girdi. Bu girişin sonucu Avrupa’dakinden bile daha başarılıydı.Kuzey Amerika’daki tüketiciler kısa süre içinde bu yeni ürünün lekeye ve aşınmaya dayanıklı olduğunu keşfettiler. Laminat, Kanada ve Amerika’da mutfakların değişilmez zemin kaplama malzemesi haline geldi. Bu yeni zemin kaplama malzemesi güneşin ışınları yüzünden rengini kaybetmiyordu ve hiçbir şekilde lekelenmiyordu. Laminat, ağır şeylerin ve ayakkabıların bakısına diğer zemin kaplama malzemelerinden çok daha iyi dayanıyordu. Ayrıca laminat zemin kolay temizleniyordu, elektrik süpürgesi ile süpürme veya ıslak bezle silmek yeterliydi. Laminat zeminin bakımında, balmumunu sürme veya eski balmumunu kazıma gibi gereksinimler yoktur.

Perakendeciler, laminatın kolay stoklandığını ve ulaştırılmasının kolay olduğunu gördüler. Laminat parkenin renk tonlarında bir devamlılık vardır ve döşenmiş bir zemine bir yıl sonra ek yapılmak istenmesi durumunda bile aynı ton parkeyi bulma olanağı vardır.

İthalatçıların getirdiği laminatın yanında, Kanada ve Amerika’da laminat üretimi başladı. Bu üretimin başlaması laminat parkenin bir zaferidir ve Kuzey Amerika, zemin kaplamanın yeni bir türü olan bu ürünün kalitesini seçmeye başladı.
Günümüzde de laminat parke pazarındaki etkileyici büyüme devam etmektedir. Hemen hemen ev zeminin tamamında, hatta banyoda bile laminat parke kullanmaya başlandı.