Laminat Parke Nasıl Cila Yapılır ?

Laminat Parke Cilasında Önemli Noktalar

Parke veyahut çeşitli ahşap ürünler tüm ahşap tabanlar giderek parlaklığını (şayet cilalıysa) kaybeder. Bu yaptığınız temizlik ürünleri ile uzatabilir ama en sonunda laminat parkelerin tekrar cilalanması şart olacaktır. Farkedilmeyecek kadar küçük çizikleri olan ve cilası azalmış ürünler için kumlama, zımparalama ve cilalama işini işinde iyi bir yere yaptırabilir veyahut kendiniz elinizden geliyor ise yapabilirsiniz.

Başka hiç bir taban döşemesi bu ürünler kadar kullanıldığı mekanlara değişik bir hava ve doğal görüntü katmaz.Ama ahşap saf bir malzeme olduğu için daha fazla ilgilenilmesi gerekir. Düzenli olarak cila yaparsanız taban ilk günkü gibi temiz, yeni ve parlak görünüş kazanacaktır. Parke cilalama için 3 basit basamak vardır: Temizlik, düzleştirme ve son da cila.

Laminat Parke

Laminat Parke Cila

Laminat parke tabanları temizlerken sert yüzeyler için üretilen kimyevi yüzey temizleme malzemelerini fazla abartmadan kullanın. Bir de parke temizliği için su kullanmak da hem cilaya hem de ahşaba ciddi zarar verir. Bu yüzden parke temizliğinde ahşap tabanlar için özel olarak üretilen yüzey temizleyiciler en iyi seçim olacaktır. Parke cilalamaya başlamadan önce elektrikli süpürge ile tozları temizlemek gerekir. Çok pis bölümleri fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Temizlik bittikten sonra laminat parke yüzeyindeki kirlerden kurtulmak ve küçük çizikleri ortadan kaldırmak için zımpara makinesiyle düzeltmek gerekebilir. Bu ürünlerin zımparalama ürünlerini mağazalarda çeşitli büyüklüklerde bulabilirsiniz. Şayet senede 1-2 kez kullanacağınız alete para vermek istemezseniz bölgenizde parke cilalama hizmetleri veren bir dükkan ile görüşerek ödünç alma yolunu deneyebilirsiniz.

Yüzey pisliklerden ayrıştırılıp tertemiz bir hale kavuşturduktan sonra cilalamaya geçebilirsiniz. Parke cilası olarak iki değişik seçeneğiniz var. Birincisi daha yoğun kıvamı olan macun benzeri cilalar, ikinci olarak ise sıvı cilalar.

Parke cilasını uygulamak zahmetli bir iştir ve bilhassa macun cilaları sürmek uzun zaman alır. Cilayı sürmeye başlamadan önce tüm yüzeyin tozdan ayrıştığına ve ıslak olmadığına emin olun. Cilayı sürdükten sonra kurumadan üzerinde dolaşmayın ve 2 gün kuruma süresi vardır. Cilada havaya karışan maddeler olduğundan odanın camlarının açılması gerekir.

Cilalama ağacın modeline, kullanım sıklığına ve yaşına göre değişkenlik göstermektedir . Eğer parkeniziniyi olmadığını düşünüyorsanız cila yaptırabilirsiniz.Bir uzmandan tavsiye ve yardım almanız sizin için en iyisi olacaktır.