Laminat Parke Kurulumu Ve Özellikleri

Laminat Parke Özellikler

Laminat parke, uzun müddet dayanıklı kalma ve basit kurulum gibi özelliklere sahiptir.. Masif ürünler çocukların çamurlu ayaklarından, üzerine dökülen şeylerden etkilenir. Laminat ürünler kalabalık yerlerde kullanılabilir. Laminat parke cilalı süsleyici tabaka alüminyum oksitli tabaka, neme dayanıklı taşıyıcı esas ve özün alt tarafına iliştirilmiş kasılmaları dengeleyecek bir balans tabakasından oluşur.Lamba ve zıvana parkenin öz bölümündedir.

Laminat ürünün iki çeşidi vardır; vasıtasız basınçlı laminat ve yüksek basınçlı laminat .Bunların arasındaki fark katların bağlanma biçimidir . Direkt basınçlı laminat ürün tek adımlı işlemdir. Tüm katmanlar basınç uygulanarak melamin reçinesinin eritilmesi ile dokunmadan öze presslenir. Yüksek basınçlı laminat üründe ise iki adımlı pressleme yapılır. Önce craft kağıda benzeyen yapraklar süs kağıdı ile beraber yapıştırıcı sürülüp preslenir. Daha sonra ele geçirilen tabaka ile öz bölümü basınç altında preslenir.
Laminat ürünlerin her iki şeklininde tabanı yoğun olduğu için; çizilme, çarpma, güneş ışığı solması ve hem de sigara yanmalarına karşı bayağı dirençlidir.
Laminat ürünler mevcut taban üzerine lamba zıvana ile birbirine bağlanan bir döşeme sistemi ile uygulanır. Kontrplak, boton taban, vinil döşeme, masif ürün ve diğer düz sert yerlerin üstüne polietilen şilte tabakası ile yüzer sistem olarak uygulanır.

Her bir laminat parke imalatçısının kendine mahsus montaj prosedürü bulunur. Ancak birbirleri ile arasında az da olsa kabul ettikleri birkaç ortak husus vardır. Bunlar; ürünlerin hepsinin zemine değmesi için yerin pürüzsüz olması gerektiği, zeminin düzlüğünün kontrol edilmesi için metrede 0.4 mm mastar yüksekliğinin baz alınması, parke nin kanar duvara değmemesi veya çok yakın bulunmaması gibi hususlardır
Laminat ürünlerin en iyi özelliklerinden biri yüzeylerinin rutubet tutmamasıdır. Ancak ürünün öz bölümüne rutubet erişmesi vaziyetinde zararlar oluşabilmektedir.
Yüzeye dökülen sıvının öze erişme rizikosu her zaman vardır. Laminat parke ler masif parke ler gibi birkaç senede bir zımparalama ve yine vernikleme gerektirmez. Rutin temizleme işlemleri olası olduğu kadar ıslak bir bez ile veya vakum sistemi ile gerçekleştirilmelidir.
Laminat parkelerin tamir işlemleri masif üründen den daha kolaydır. Ancak tamiri ile ilgili bilgili ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Laminat Parke Temizliği

Laminat parkelerin üzerinde fazla gezimesi, ayakkabı tabanındaki kum parçalarının bulunması ürün yüzeyinin çizilmesine ve renk tonu değişmesine sebep olur. Parkelerin  yüzeylerinde temizlik işlemi sırasında çizilmelere sebebiyet vermemek için sirke veya ılık su ile sıkılmış bir bez kullanmak şarttır, nemli bez den sonra kuru bez izlemelidir. Kuru bezi yere bırakıp üzerine diz veya elle bastırılmamalıdır bunun yerine iplik veya bezlerden üretilmiş ve sopaya bağlanmış toz bezi kullanmak daha iyidir.
Netlikle deterjan kullanılmamalıdır. Kullanılması vaziyetinde geride artık madde kaldığından dolayı daha sonraki işlemlerde yüzeyin çizilmesine neden olur.
Dış kapının önüne ayakkabı altındaki pislikleri toplayarak içeri girmesini önlemek için paspas koyulmalıdır. İçeri alınan ayakkabıların altında delici veya çizici bir şeylerin olmamasına önem verilmelidir.
mobilya ayağına sürtünmeyi azaltacak şeyler ile sarılmalıdır.
Oda içerisinde ağır eşyaların taşınmasında parkeye dikkatli olunmalıdır.
Hiçbir zaman parlatıcı, yağ veya vernik kullanılmamalıdır.
Çivi izlerini, sigara lekelerini,ve boyaları temizlemek için aseton gereklidir.
Kumaş sarılı mobilyalarda görünmeyen alt bölümlerde kumaş mobilyaya delgeç veya metallerle tutturulmuş olabilir. Bu vaziyette zımba veya metal irtibatlar zeminde çizilmelere sebebiyet verebilir.
Laminat parke döşenen odalar bilhassa pencerelerde çift cam mevzu bahis olduğunda uzun süre camlar kapalı olmaması gerekir.
Tatil de oda içerisindeki çiçeklere fazla su bırakıp gidilmemelidir.Taşıp parkenin şişmesine sebep olabilir.
Çiçeklere gerektiğinden fazla su vererek suyun saksı altlığından taşmasının önlenmesi gerekir.
Kaloriferden ve kışın camdan gelen sulara dikkat edilmeli ve önlemler alınmalıdır.
Laminat ürünlerin altında kullanılan polietilen şilte ve benzeri ürünlerin haddinden fazla kalın olması zararlıdır.