Laminat Parke Kalite Ölçütleri Nelerdir ?

Laminat Parkenin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Laminat parke satın almayı düşünüyorsunuz ve mağazalar arasında dolaşıyorsunuz.Yalnızca fiyat alıyorsanız…En ucuz kimden satın alınır araştırıyor iseniz bu yazıyı okumanıza gerek yok.
Doğru parke seçimi yapmak asıl emeliniz ise; Laminat parke kalite kriterlerini bilmeniz gerekmektedir.
Yâda bu bilgilerle hiç uğraşmayın; doğru insanlara ulaşıp işinizi emin firmalara teslim edin!

Laminat parke kalitesi nasıl anlaşılır? Laminat parke kalitesi neye göre belli olur ? Laminat ürün satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Suallerinizi cevaplarken olası olduğu kadar teknik ifadeler kullanmadan, aşağıda kolay anlatımlarla yazdım.

Öncelikle “laminat parkenin nereden alındığı” kalite kriteri ile makalemize başlayalım.
Nereden gelen  parke kalitelidir?Laminat parke kaynak yeri sadece yeterli bir kriter değildir.
Neden mi? Her ülkenin mükemmel ya da standartların aksinde laminat parke üretim şekli bulunabilmektedir. Ancak genelleme yapmamı istiyor iseniz;Ülkemiz laminat parke imalatı, kalitesi ile göz doldurmaktadır. Çok iyi, bilinen markalarımız imalat yapmaktadır.İthal ürünlerde ise özgün Alman, İsveç, Avusturya menşeli laminat parkelerin kalite standartları en iyisidir.
Laminat parke üreticileri parke sınıflarını iki haneli rakam ile belirtirler. Bu rakam büyüdükçe kalite de doğru orantılı bir şekilde yükselir.

laminat parke

Laminat Parke Kalite

Laminat Parke Kalite Sınıfları

Laminat parke 21. sınıftan başlar 33. sınıfa kadar gider.Tavsiyem; hanelerde 31. Sınıf, iş yerlerinizde 32. Sınıf ürün kullanmanızdır.  parke sınıf özellikleri ile ilgili bilmeniz şart olan en ehemmiyetli konu; çeşitli laminat ürün kurumlarının 31. Sınıf ürünleri, diğer laminat parke markasının 32. Sınıf mallarından daha sağlam ve dayanıklı olduğudur. Başka bir deyişle laminat parke üretici firması ve marka değeri çok ehemmiyetlidir.
Laminat parke alırken sınıfına dikkat edeceksiniz. Aklınıza şu sual gelebilir; “Yalnızca bu sınıflara dikkat edip laminat parke almam tek başına yeter mi?” Hayır, kesinlikle yetmez.
Laminat ürün satın alırken en fazla dikkat faktörüz gereken kriter; alacağınız laminat parkenin sıhhatinize zarar vermemesidir.
Laminat parkenin sağlık standartlarına uygun olup, olmamasını Dünya Sağlık Kuruluşu, ihtiyaç duyulan standartları belirleyerek tertip etmiştir.Laminat parke ürününü alırken E1 Dokümanını mesele! E1 dokümanı nedir?
E1 dokümanı; Laminat parke bileşenlerinde yaşamınıza zarar veren kimyasal içermediğini, içerse dahi, bu miktarın uluslar arası yaşam standartlarına uygun olduğunu açıklar.TSE ve İSO belgeleri bulunmalıdır. Laminat parke kalınlığı ehemmiyetlidir.6 mm laminat parke malzemesini önermiyorum.7 ve 8 mm laminat parke idealdir.Kalınlıkta ehemmiyetli olan kriter; laminat parke HDF tabakasının üretim kalitesidir.

Yüzeyi düz laminat satın almayınız. Timberland, kayma yapmaz yüzey laminat ürün olmasına özen gösterin.“Tutkallı” laminat ürün kullanmayınız. Tutkallı ürün, kilitli sistem laminat parke üretildikten sonra demodeliğe düşmüştür.En az 15 sene garanti belgeli laminat ürün alın. 7 yıl garanti belgeli laminat ürünün yüzeyi zayıftır. Laminat parke pislik ve ize karşı sağlam olsun.Laminat ürün neme ve de kabarmaya karşı sağlam olmalıdır.Bütçeniz uygun ise , anti bakteriyel laminat ürün satın alın. Laminat parke geri dönüştürülebilir doğaya dost olmalıdır.